CALTA 2017-2018
 teams listed alphabetically /
captain or summer contact
   division number / captain
      in '16-'17 season
Division 1 1 CIT Citadel (Sarah Marshall)   2 / Sarah Marshall
  2 DNW Dunes West (Jeri Drouillard)   2 / Jeri Drouillard
3 LEG Legend Oaks (Su Macadam)   2 / Misty Brim
4 LTP1 Live-To-Play 1 (Donna Shoaf)   1 / Donna Shoaf
5 LTP2 Live-To-Play 2 (Becky Williamson)   1 / Becky Williamson
6 LTP3 Live-To-Play 3 (Angela Geraci)   2 / Angela Geraci
7 MAY Maybank (Pamela Doggett)   1 / Pamela Doggett
8 MPR Mt. Pleasant Rec (Zal Maharaj)   1 / Zal Maharaj
9 STA1 St. Andrews 1 (Keaton Mims)   1 / Keaton Mims
10 STA2 St. Andrews 2 (Diana Cignavitch)   1 / Diana Cignavitch
Division 1 plays 3 rounds: 27 matches + 6 official make-up days
Coordinator: Donna Shoaf
Division 2 1 CCC Country Club (Heather Coleman)   3 / Heather Coleman
  2 CTC1 Farmfield 1 (Kimberly Faust)   2 / Kimberly Faust
3 CTC2 Farmfield 2 (Judy Dosher)   2 / Judy Dosher (was CIT2)
4 DNW Dunes West (Denise Lauer)   3 / Denise Lauer
5 FCC Family Circle (Chris Brown)   2 / Chris Brown
6 MAY Maybank (Monica Goldstein)   2 / Monica Goldstein
7 MPR1 Mt. Pleasant Rec 1 (Becky Zetrouer)   2 / Becky Zetrouer
8 MPR2 Mt. Pleasant Rec 2 (Helen Bagwell)   3 / Helen Bagwell (was PKW1)
9 MPR3 Mt. Pleasant Rec 3 (Beth McManus)   3 / Beth McManus
10 PKW Park West (Jess Hutto)   3 / Jess Hutto
11 PNF Pine Forest (Pascale Bortolin)   2 / Pascale Bortolin
12 SBK Seabrook (Janet Faig)   2 / Janet Faig
13 SNF Snee Farm (Penny Kiggans)   2 / Penny Kiggans
14 WLD Wild Dunes (Ellie Bobilin)   2 / Ellie Bobilin
Division 2 plays 2 rounds: 26 matches + 6 official make-up days
Coordinator: Theresa Stanton
Division 3 1 DAN Daniel Island (Tamra Measure)   2 / Tamra Measure
  2 DNW Dunes West (Leslie Baraso)   3 / Kim Shellnutt
3 DTP Doty Park (Reanna Johnson)   3 / Jenny Gabrielli
4 FCC Family Circle (Erin Grimm)   4 / Erin Grimm
5 ION I'On (Joan Zaleski)   4 / Joan Zaleski
6 KWH Kiawah (Carole Davie)   3 / Carole Davie
7 LTP Live-To-Play (Amy Etheridge)   4 / Neyse Barkley
8 MAY Maybank (Andrea Weinstein)   3 / Andrea Weinstein
9 SNF Snee Farm (Alison Shor)   3 / Alison Shor
10 WLD Wild Dunes (Maggie Tully)   4 / Jodi Niswonger
Division 3 plays 3 rounds: 27 matches + 6 official make-up days
Coordinator: Natalie Baker
Division 4 1 CCC Country Club (Lucy Freeman)   5 / Lucy Freeman
  2 CTC1 Farmfield1 (Dort Maastricht)   4 / Pat Smith
3 CTC2 Farmfield 2 (Bett Myrick)   4 / Bett Myrick
4 DAN Daniel Island (Marilyn Mauriello)   4 / Marilyn Mauriello
5 DTP Doty Park (Lenora Dietzel)   4 / Shaye Hurd (was CRO)
6 FCC1 Family Circle 1 (Cheryl Bolek)   4 / Cheryl Bolek
7 FCC2 Family Circle 2 (Amira Cranor)   5 / Kyla Fain
8 LEG Legend Oaks (Lisa Diedrick)   5 / Lisa Diedrick
9 MAY Maybank (Pamela Trudeau)   4 / Pamela Trudeau
10 MPR Mt. Pleasant Rec (Trish Richardson)   4 / Trish Richardson
11 PNF Pine Forest (Gloria Odom)   5 / Mary Lund
12 SBK Seabrook (Anita Schrenk)   4 / Anita Schrenk
13 STA St. Andrews (Ann Rodgers)   5 / Ann Rodgers
14 WLD Wild Dunes (Linda von Grotthuss)   4 / Linda von Grotthuss
Division 4  plays 2 rounds: 26 matches + 6 official make-up days
Coordinator: Judy Dosher
Division 5 1 CTC1 Farmfield 1 (Peggy Levinson)   5 / Peggy Levinson
  2 CTC2 Farmfield 2 (Lisa Cobe)   5 / Pam Olivier
3 DAN Daniel Island (Bev Byers)   5 / Bev Byers
4 DNW Dunes West (Toni Peterson)   5 / Toni Peterson
5 FCC Family Circle (Holly Stenger)   5 / Holly Stenger
6 MAY Maybank (Kelli Ransone)   5 / Maureen Bradley
7 MPR Mt. Pleasant Rec (Alison Sessoms)   5 / Alison Sessoms
8 SBK Seabrook (Jeannie Knowles)   5 / Jeannie Knowles
9 SNF1 Snee Farm 1 (Amy Kelly)   5 / Amy Kelly
10 SNF2 Snee Farm 2 (Judy Rivkind)   4 / Fran Frick
Division 5 plays 3 rounds: 27 matches + 6 official make-up days
Coordinator: Denise Lauer