CALTA 2018-2019 teams listed alphabetically (summer contact) |
division number /
captain in '17-'18 season |
||
DIVISION 1 | |||
1 | CIT | Citadel (Pam Witt) | 1 / Pam Witt |
2 | LEG | Legend Oaks (Tammy Johns) | 1 / Su MacAdam |
3 | LTP1 | LTP 1 (Donna Shoaf) | 1 / Donna Shoaf |
4 | LTP2 | LTP 2 (Becky Williamson) | 1 / Becky Williamson |
5 | MAY | Maybank (Lynda Leffler) | 1 / Pamela Doggett |
6 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Zal Maharaj) | 1 / Zal Maharaj |
7 | SBK | Seabrook (Susan Meloy) | 2 / Janet Faig (part of team) |
8 | STA1 | St. Andrews 1 (Keaton Mims) | 1 / Keaton Mims |
9 | STA2 | St. Andrews 2 (Jacquie Dye) | 1 / Diana Cignavitch |
Coordinator: Donna Shoaf | |||
DIVISION 2 | |||
1 | CTC | Farmfield (Kimberly Faust) | 2 / Kimberly Faust |
2 | DAN | Daniel Island (Jane Hann) | 3 / Tamra Measure |
3 | DNW | Dunes West (Theresa Stanton) | 1 / Jeri Drouillard |
4 | FCC1 | Family Circle 1 (Angela Geraci) | 1 / Angela Geraci (LTP) & 2 / Chris Brown |
5 | FCC2 | Family Circle 2 (Erin Grimm) | 3 / Erin Grimm |
6 | MAY | Maybank (Monica Goldstein) | 2 / Monica Goldstein |
7 | MPR1 | Mt. Pleasant Rec 1 (Becky Zetrouer) | 2 / Becky Zetrouer |
8 | MPR2 | Mt. Pleasant Rec 2 (Helen Bagwell) | 2 / Helen Bagwell |
9 | MPR3 | Mt. Pleasant Rec 3 (Beth McManus) | 2 / Beth McManus |
10 | SNF | Snee Farm (Penny Kiggans) | 2 / Penny Kiggans |
Coordinator: Theresa Stanton | |||
DIVISION 3 | |||
1 | CCC | Country Club (Heather Coleman) | 2 / Heather Coleman |
2 | CTC | Farmfield (Judy Dosher) | 2 / Judy Dosher |
3 | DAN | Daniel Island (Marilyn Mauriello) | 4 / Marilyn Mauriello |
4 | DNW | Dunes West (Denise Lauer) | 2 / Denise Lauer |
5 | DTP | Doty Park (Reanna Johnson) | 3 / Reanna Johnson |
6 | FCC | Family Circle (Kathleen Ricciardi) | 2 / Chris Brown |
7 | PKW | Park West (Susan Cummings) | 2 / Susan Cummings |
8 | PNF | Pine Forest (Pascale Bortolin) | 2 / Pascale Bortolin |
9 | SBK | Seabrook (Terry Cherry) | 2 / Janet Faig (part of team) |
10 | WLD | Wild Dunes (Maggie Tully) | 2 & 3 / Karen Farrell & Maggie Tully |
Coordinator: Natalie Baker | |||
DIVISION 4 | |||
1 | CCC | Country Club (Joy Yonce) | 4 / Joy Yonce |
2 | FCC | Family Circle (Amira Cranor) | 4 / Amira Cranor |
3 | ION | I'On Club (Antonia Fokas) | 3 / Joan Zaleski |
4 | KWH | Kiawah (Carole Davie) | 3 / Carole Davie |
5 | LTP | LTP (Amy Etheridge) | 3 / Amy Etheridge |
6 | MAY | Maybank (Andrea Weinstein) | 3 / Andrea Weinstein |
7 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Trish Richardson) | 4 / Trish Richardson |
8 | SBK | Seabrook (Charlotte Willis) | 4 / Mary Allen |
9 | SNF | Snee Farm (Alison Shor) | 3 / Alison Shor |
10 | WLD | Wild Dunes (Linda von Grotthuss) | 4 / Linda von Grotthuss |
Coordinator: Judy Dosher | |||
DIVISION 5 | |||
1 | CTC | Farmfield (Bett Myrick) | 4 / Bett Myrick |
2 | FCC | Family Circle (Cheryl Bolek) | 4/ Cheryl Bolek |
3 | HAM | Hamlin Plantation (Ana Bautista) | new team |
4 | LEG | Legend Oaks (Lisa Diedrick) | 4 / Lisa Diedrick |
5 | MAY1 | Maybank 1 (Regina Anderson) | 4 / Pam Trudeau |
6 | MAY2 | Maybank 2 (Summer Smith) | 5 / Kelli Ransone (new team) |
7 | MPR | Mt. Pleasant Rec (Roberta Gilman) | 5 / Roberta Gilman |
8 | SBK | Seabrook (Barbara Pollock, Karen Petrucelli) | 5 - Jeannie Knowles |
9 | SNF | Snee Farm (Amy Kelly) | 5 / Amy Kelly |
Coordinator: Denise Lauer | |||
DIVISION 6 | |||
1 | CTC1 | Farmfield 1 (Dort Maastricht) | 4 / Dort Maastricht |
2 | CTC2 | Farmfield 2 (Peggy Levinson) | 5 / Peggy Levinson |
3 | CTC3 | Farmfield 3 (Martine Friedman) | 5 / Lisa Cobe |
4 | DAN | Daniel Island (Louise Pool) | 5 / Louise Pool |
5 | DNW | Dunes West (Toni Peterson) | 5 / Toni Peterson |
6 | FCC | Family Circle (Holly Stenger) | 5 / Holly Stenger |
7 | MAY | Maybank (Allison Cordle) | 5 / Kelli Ransone |
8 | PNF | Pine Forest (Gloria Odom) | 5 / Gloria Odom |
9 | STA | St. Andrews (Ann Rodgers) | 4 / Ann Rodgers |
Coordinator: Louise Pool | |||