CALTA 2021-2022
 teams listed alphabetically by team code
(captain or
summer contact)
   
      division number / captain
       in 2020-2021 season
DIVISION 1
1 DAN Daniel Island Club (Jill Klaffky)   1 / Bettina Routh
2 LTPD LTP-Daniel Island (Teri Robinson)   1 / Kim Riley
3 LTPM LTP-Mt. Pleasant  (Becky Williamson)   1 / Becky Williamson
4 MAY Maybank (Lynda Leffler)   1 / Lynda Leffler
5 MPR Mt. Pleasant Rec (Zal Maharaj)   1 / Zal Maharaj
5 rounds, 20 matches (+ 5 byes)
Division Coordinator: Julie Payne
DIVISION 2
1 CCC Country Club (Heather Coleman)   3 / Heather Coleman-
2 CTC CTC Farmfield (Kimberly Faust)   2 / Kimberly Faust
3 DNW Dunes West (Theresa Stanton)   2 / Theresa Stanton
4 LEG Legend Oaks (Lisa Mauch)   2 / Lisa Mauch
5 LTPD LTP-Daniel Island (Erin Grimm)   2 / Krissy Scheer
6 MAY Maybank (Sandy Andrews)   2 / Monica Goldstein
7 MPR1 Mt. Pleasant Rec 1 (Becky Zetrouer)   2 / Natalie Baker
8 MPR2 Mt. Pleasant Rec 2 (Juliann Loesch)   2 / Juliann Loesch
9 SBK Seabrook (Sue Carpenter)   2 / Debbie Ott
10 SNF Snee Farm (Penny Kiggans)   2 / Penny Kiggans
3 rounds, 27 matches
Division Coordinator: Theresa Stanton
DIVISION 3
1 DAN Daniel Island Club (Maura O'Connor)   3 / Maura O'Connor
2 DNW Dunes West (Denise Lauer)   3 / Denise Lauer
3 DTP Doty Park (Shaye Hurd)   3 / Shaye Hurd
4 ION I'On Club (Cleary Simpson)   3 / Antonia Fokas
5 MAY Maybank (Kitt McLeod)   3 / Kitt McLeod
6 MPR1 Mt. Pleasant Rec 1 (Beth McManus)   2 / Beth McManus
7 MPR2 Mt. Pleasant Rec 2 (Trish Richardson)   3 / Trish Richardson
8 PNF Pine Forest (Jan Greathouse)   3 / Jan Greathouse
9 SBK Seabrook (Debbie Pickens)   3 / Kim Stadelman
10 WLD Wild Dunes (Maggie Tully)   3 / Maggie Tully
3 rounds, 27 matches
Division Coordinator: Judy Dosher
DIVISION 4
1 CTC1 CTC Farmfield 1 (Judy Dosher)   3 / Judy Dosher
2 CTC2 CTC Farmfield 2 (Bett Myrick)   4 / Bett Myrick
3 DAN Daniel Island Club (Marilyn Mauriello)   4 / Marilyn Mauriello
4 KWH Kiawah (Carole Davie)   3 / Carole Davie
5 LTPD LTP-Daniel Island (Liz Hilton)   4 / Liz Hilton
6 MAY Maybank (Kimberly King)   4 / Andrea Weinstein
7 PKW Park West (Susan Cutter)   3 / Susan Cutter
8 SNF1 Snee Farm 1 (Nancy Algire)   3 / Mary Young (was LTPM)
9 SNF2 Snee Farm 2  (Alison Shor)   4 / Alison Shor
10 STA St. Andrews (Martine Friedman)   4 / Martine Friedman
3 rounds, 27 matches
Division Coordinator: Denise Lauer
DIVISION 5
1 DNW Dunes West (Teresa Hildebrand)   4 / Teresa Hildebrand
2 HAM Hamlin Plantation (Ana Bautista)   4 / Ana Bautista
3 ION I'On Club (Kaki Hinton)   4 / Kaki Hinton
4 LEG Legend Oaks (Lisa Diedrick)   4 / Lisa Diedrick
5 LTPD LTP-Daniel Island (Janet Nelson)   4 / Janet Nelson
6 MAY Maybank (Regina Anderson)   5 / Regina Anderson
7 SBK Seabrook (Karen Petrucelli)   5 / Karen Petrucelli
8 WLD1 Wild Dunes 1 (Linda von Grotthuss)   4 / Linda von Grotthuss
9 WLD2 Wild Dunes 2 (Jen Gitomer)    new team
3 rounds, 24 matches (+3 byes)
Division Coordinator: Natalie Baker
DIVISION 6
1 CNB Cane Bay (Rita Tyler)   5 / Rita Tyler
2 CTC1 CTC Farmfield 1 (Pat Smith)   5 / Pat Smith
3 CTC2 CTC Farmfield 2 (Peggy Levinson)   5 / Peggy Levinson
4 DAN Daniel Island Club (Vickie Howard)   5 / Vickie Howard
5 DNW Dunes West (Wendy Zettel)   5 / Anya Kent
6 LTPD1 LTP-Daniel Island 1 (Charly Vaughn)   5 / Charly Vaughn
7 LTPD2 LTP-Daniel Island 2 (Barbara Hasham)    new team
8 MPR Mt. Pleasant Rec (Roberta Gilman)   4 / Roberta Gilman
9 PNF Pine Forest (Gloria Odom)   5 / Gloria Odom
10 SNF Snee Farm (Amy Kelly)   4 / Amy Kelly
3 rounds, 27 matches
Division Coordinator: Louise Pool